Yerel SEO (Local SEO) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yerel SEO (Local SEO) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık birçok kişi akıllı telefonlarındaki Google uygulamalarını kullanmakta ve sadece birkaç tıklamayla birlikte diledikleri mekânın adreslerine ulaşabilmektedir. Yerel SEO ismi verilen bu hizmet, özellikle 2018 yılı itibariyle popüler hale gelmiş ve Google iş modeli merkezinde de yer almaya başlamıştır. 

Yerel SEO iş modelinin önemini anlayan Google, kendi özelliklerini geliştirerek firmaların yerel SEO yapmalarını ayrıca teşvik etmiştir. Özellikle Google My Business uygulamasına yapılan kapsamlı güncelleme sayesinde işletmeler için yerel SEO’ nun önemi de artmıştır. 

Yerel SEO (Local SEO) Nedir?

Yerel SEO (Local SEO) Nedir?

Yerel SEO, sadece o ildeki ya da bölgedeki kişilere hitap eden ve o bölgede bulunan kişilerin ilk sırada erişebilecekleri anahtarlar dan oluşan içeriklerdir. Her ne kadar Local SEO, genel arama optimizasyonu ile benzerlik gösterse de aslında ciddi ve belirgin farklılıklar da bulunmaktadır.

Bilindiği üzere, Normal SEO coğrafi bölgeden bağımsız olarak herkese hitap eden içerikleri oluştururken, Local SEO ise sadece belirli bölgedeki kişilere hitap eden içerikleri oluşturmaktadır. Local SEO konusunda başarılı olabilmek için örneğin “İzmir Web Tasarım” kelimesini anahtar olarak seçebilir ve sadece İzmir ilindeki kullanıcılara hitaben içeriğinizin ilk sırada çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriğinizin ilk sırada çıkmasını sağlayabilmek için bağımsız bağlantılar oluşturabilir ya da “Web Tasarım İzmir” gibi yardımcı kelimelerle içeriğinize zenginleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra hazırladığınız SEO uyumlu içeriği de sosyal medya hesaplarından paylaşabilir ve İzmir ilindeki potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kısacası Local SEO geniş bir alana hitap etmek yerine sadece belirli bölgedeki kişilere hitap eden bir SEO yöntemidir. Ayrıca, Local SEO yöntemini uygulayarak müşteri potansiyelinizi genişletebilir ve bölgenizde yer alan potansiyel müşterilere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Yerel SEO Çalışmasının Önemi Nedir?

Yerel SEO Çalışmasının Önemi Nedir?

Google tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan büyük güncelleme sayesinde artık birçok işletmede Local SEO’ ya önem vermekte ve yapılan bu çalışmalara güvenmektedir. Özellikle, halı sahalar, marketler ve berberler Local SEO çalışmasına oldukça uygun olan işletme sınıflarından yalnızca birkaçıdır.

Local SEO çalışması yapan işletmeler, bölgelerindeki potansiyel müşterileri hedeflemekte ve yaptıkları bu SEO çalışmaları sayesinde paralarını da boşa harcamamaktadır. Google şirketi, Local SEO güncellemesiyle birlikte işletmelerin bilgilerini ve adreslerini de paylaşmaktadır. Paylaşılan bu bilgiler ile birlikte kullanıcılar da diledikleri adreslere kolaylıkla erişebilmektedir.


Yerel SEO Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Yerel SEO Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Local SEO çalışması sayesinde müşteri potansiyeliniz artabilir ve rakiplerinize göre bir tık daha avantajlı konuma gelebilirsiniz. Özellikle restoran, berber salonu ve kafeterya gibi bir işletmeniz varsa stratejik olarak mutlaka bu SEO çalışmasını yaptırmalısınız. Yerel SEO çalışması için CEO yazılım isimli firmamız ile iletişime geçebilir ve gerekli desteği alabilirsiniz.
Yerel SEO Faydaları Nelerdir?

Yerel SEO Faydaları Nelerdir?

En basit haliyle Yerel SEO sayesinde çevrenizde bulunan potansiyel müşterilere kısa süre içerisinde ulaşabilir, bölgenizdeki marka değerinizi arttırabilir ve satış potansiyellerinizi yükseltebilirsiniz. CEO Yazılım isimli firmamız sayesinde Profesyonel SEO desteği alabilir ve müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz.
Çevrenizdeki Potansiyel Müşterilere Erişin

Çevrenizdeki Potansiyel Müşterilere Erişin

Günümüzde birçok kişi, internet üzerinden yakınında bulunan işletmeleri araştırmakta ve bu işletmeler hakkında bilgi toplamaktadır. Bu sebepten ötürü ilinizde yer alan hatta mahallenizde yer alan müşterilere ulaşmak son derece önemlidir.

Örneğin, “İzmir Web Tasarımı”, “Web Tasarım İzmir” ya da “Web Tasarım Konak” kelimelerini kullanabilir hem İzmir ilindeki potansiyel müşterilere hem de Konak ilçesinde ikamet eden potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. 


Müşteri Gözünde Güvenilirlik Son Derece Önemli

Müşteri Gözünde Güvenilirlik Son Derece Önemli

Tüketiciler, herhangi bir ürün almadan önce öncelikli olarak o ürünün satıldığı mağazayı araştırmakta ve internette yapılan yorumları okumaktadır. Bu sebepten ötürü Local SEO çalışması yapabilir, marka değerinizi arttırabilir ve doğru bilgiler ile müşterilerinizin güvenini sağlayabilirsiniz.


Bilgilerinizi Mutlaka Doğru Girin

Bilgilerinizi Mutlaka Doğru Girin

Yerel SEO hizmeti aldığınızda mutlaka sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde iletişim bilgilerinizi giriniz. Bölgenizde bulunan potansiyel müşteriler genellikle telefon numaranıza, adresinize, mail bilgilerinize ve fotoğraflarınıza dikkat etmektedir. Söz konusu önemli olan bu bilgilerinizi mutlaka zamanında güncellemeli ve doğruluğundan emin olmalısınız.
Google My Business Nedir, Neden Önemlidir?

Google My Business Nedir, Neden Önemlidir?

Google My Business, Google şirketi tarafından kullanıma sunulan özel bir uygulamadır. Kullanıcılar, söz konusu uygulamaya kayıt olarak işletme bilgilerini sisteme girmekte ve işletme bilgilerini Google arama motorunda yayınlamaktadır.

İşletmeler için oldukça önemli olan bu uygulama sayesinde iletişim bilgilerinizi potansiyel müşterileriniz ile paylaşabilir ve işletmenizin daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Local SEO için de son derece önemli olan bu uygulamanın kaydı ise tamamen ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki ülkemizde bulunan kişilerin neredeyse yüzde 95’ i yerel aramalar yapmakta ve istedikleri ürüne kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Ayrıca, Google My Business uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte internet kullanıcıları da işletme bilgilerine kolaylıkla erişebilmekte ve hatta yorum dahi yapabilmektedir.

Bu sebeplerden ötürü marka imajınızı genişletmek, potansiyel müşterilere erişmek ve güvenilir bir şekilde hizmet vermek için Google My Business uygulamasını kullanabilir ve Yerel SEO konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. 

Avatar

Feyza Güvenli
[email protected]
İşletme web siteleri için yerel seonun önemini kullandıkça anlıyorsunuz. Bu tarz şeyleri iyi yönetmek lazım. Yazı için de teşekkürler :)

Avatar

Eylül Erdem
[email protected]
Yerel seo konusunda çok güzel bilgiler verilmiş işletmesindeki müşteri potansiyelini arttırmak için web sitesi yaptırmak isteyen firmalar için verimli bilgiler.

Avatar

Veysi Akkoyun
[email protected]
Yerel SEO bölgelere has olarak yapıldığı için bayağı faydalı gibi firmaların bu altyapıyı kullanmaları onlar için oldukça faydali

Avatar

Yusuf Aydoğdu
[email protected]
Evet bir kez daha Web alanında Google ve destekçilerinin ne akdar önemli olduğunu Web tasarımının seo kullanımının faydalarını tekrardan görmüş olduk teşekkür ederim

Avatar

Elvan Yıldırımçakar
[email protected]
Local SEO, hakkında pek de fikir sahibi olmadığım bir konuydu. Bu yazıdaki başlıklar altında fazlasıyla bilgi edindim diyebilirim. Edindiğim bilgileri deneyime dönüştürmeye çalışacağım.

Avatar

Abdulkadir algaç
[email protected]
Gerçekten çok verimli Bir yazı olmuş ve yerel seo da çok kullanışlı bir site

Avatar

Barış Geçmen
[email protected]
Yerel seo faydaları ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Avatar

Selcen yağcıoğlu
[email protected]
Web siteme yerel seo yaptırdım.İlk haftadan itibaren müşteri sayımda gözle görülür bir artış oldu.Bu işi iyi biliyorlar.İnternette öne çıkmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Avatar

emrah korkmaz
[email protected]
Yerel Seo (Local Seo) Faydaları nelerdir özelliklerini sizlerden dinledik özellikle google hayatımızda çok öneme sahipken sizin yazınız İçeriğiniz bizi çok bilgilendirdi.

Avatar

Derya Güçoğlu
[email protected]
Ben de Google my business uygulamasını kullanarak network satışlarımı artırmıştım bir dönem, başarılı olabilmek ve görünülebilirlik için tavsiye edebileceğim bir uygulama

Talep Formu