Kaliteli Web Sitelerinin Ortak Özellikleri

Kaliteli Web Sitelerinin Ortak Özellikleri

Kaliteli Web Sitelerinin Ortak Özellikleri


İzmir Web Tasarımı firması olan CEO Yazılım ve birçok web tasarım firması için, kaliteli web sitelerinde dikkat edilecek ortak özellikler genelde aynıdır. İyi bir web sitesi ve kaliteli bir web sitesi arasında, standart ve standartlar üzerinde ziyaretçi deneyimi sunması şeklinde birkaç kalemde fark bulunur. Peki, kaliteli web sitelerinin ortak özellikleri nelerdir?

Gezilmesi Kolay ve Anlaşılır Arayüz Tasarımı

Ziyaretçinin web sitesi üzerindeki seri ve aradığına hızlı yoldan ulaşabilir olması, kolay arayüz tasarımı sayesinde mümkündür. Alakasız veya karmaşık bir background ( arka yüz ), düzensiz menü dizilişi, aksiyon özelliği olan fonksiyonların sitede zor bulunur oluşu ( kayıt, giriş, iletişim formu vb. ) ziyaretçiyi henüz site girişinin başında oldukça zorlayacak özelliklerdir.

Bunun yerine;

* Soft veya pastel renkli arka plan tasarımı,
* Ana sayfada belirgin ama sırıtmayan bir logo dizilişi,
* Menülerin alakalı alt sayfalar veya bağlantılarla ana sayfada stabil dizilişi,
* Menü fontlarının genel ana sayfa tasarımda uygun ve belirgin biçimde düzenlenmiş olması,
* Ana sayfa ve alt sayfaların bütünlüğünü bozmayan temel renk seçimi ve bölümlerle site genelinin bütünleşik olması,

Kaliteli web sitesi için diğerlerinden ayrıştıran en belirgin özelliklerden sayılır.  Bu özellikler, web tasarımı izmir firması CEO Yazılım için her projede özellikle dikkat edilen noktalardan sadece birkaçı.

Esnek Yapı ve Nitelikli Ziyaretçi Deneyimi

Web sitelerini ziyaret eden her ziyaretçi, öncelikle web sitesindeki gezinme kolaylığı, hız ve farklı alanlardan sürekli ulaşım imkânına dikkat eder. Örneğin, günümüzde web siteleri masaüstü bilgisayardan daha çok mobil cihazlardan ziyaret edilmektedir. İzmir web tasarımı firması olan CEO Yazılım, esnek yapıda web siteleri konusunda sizlere şunları tavsiye etmektedir.

* Bir web sitesi responsive tasarım sahibi olmalı. Bu özellik sayesinde, sadece masaüstü değil, mobil cihazlar ve tabletlerden de sorunsuz bir ziyaret imkânına kavuşur.

* Esnek yapıdan kasıt, web sitesinde dâhil olan sayfalar arasında milisaniyelik geçiş süreleri olmalı. Günümüzde, hız ve pratik çözümler başta internet dünyası olmak üzere hayatımızın her yerinde tercih sebebidir.

* Görsel anlamda, tasarımın hem masaüstü arayüz hem de mobil arayüz, birbiriyle bağlantılı ve alakalı olmalı. Bu sayede, kullanıcının aşinalık ve sitedeki hâkimiyetini her iki seçenekte de aktif tutmayı başarmış olursunuz.

Ekstra olarak, kaliteli web sitesi özellikle Google baz alındığında web standartlarını hem tasarım, hem yazılım hem de içeriği konusunda da tam anlamıyla karşılıyor olabilmeli.

Seo uyumlu web sitesi kavramı, SEO ‘nun web siteler için önemi arttıkça daha çok karşımıza gelmektedir.


* Temiz kodlama yapısı,
* Tasarımında gereksiz görsel ve yüksek boyutlar tercih etmemek,
* Google’ın baz aldığı betikleri, yazılım içerisinde kullanmaya özen göstermek,( JS. ve CSS kodları özellikle)
* Site içi linkleme sayesinde, web sitesindeki sayfalar arası içeriklerin bağlantılı olabilmesi,

Özellikle seo uyumlu web sitesi standartları için dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı.
 

Web Sitesinde Dinamik Yapı


İçerik, web sitelerinin özellikle Google gözünde sürekli revaçta olması için oldukça önemli bir nokta. Özellikle, sürekli güncellenen içerikler arama motorlarını haliyle ziyaretçilerinizi sitenize çekecek büyük kozlarınızdan biridir.  Yeni ürün eklemesi, yeni bir sayfa veya görsel, video eklenmesi güncellenebilir web siteleri daima canlı ve güncel tutması demektir. Bu sayede, web sitenizi ziyarete gelen Google botları olmak üzere birçok arama motoru hızlı biçimde web sitenizi indexler ( Arama sonuçları içerisinde gösterebilmesi için etiketlemesi. ) ve arama sonuçlarında sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşır.

Yönetim panelli site olarak bilinen dinamik web sitesi, neredeyse her projemizde kullandığımız yazılım standartlarından sadece birisi.

Bu açıdan, kaliteli web sitesi dendiğinde ayrıca sürekli güncellenebilir bir blog alanının olmasını da izmir web tasarım firması CEO Yazılım olarak kesinlikle önemsiyoruz ve her projemizde uyguluyoruz.

Avatar

Eda Kaymal
[email protected]
Yazıda anlatıldığı üzere kaliteli bir web sayfanın gerçekten tüm görsel ve yazılı dizaynları, arama botunu desteklemesi, işlevsel olması ve okuyucuya istediğini vermesi gerekir. Düzensiz dizilim, aradığın bilgiye kolayca ulaşacak kadar fonksiyonel olmaması web sitesinin görünürlüğünü arka plana atar. Bu yüzden bu işi profesyonel ellere bırakmak gerekir.

Avatar

Hamza Samihsan
[email protected]
Sayfa çok iyi içten dileklerimle Herkesin sayfayaya dahil olmasını isterim

Avatar

Sümeyye Yüksel
[email protected]
Web tasarım konusunda çok kirli bilgiler var etrafta ve bu benim kafamı karıştırıyordu ama sizi keşfettim, kısa ve öz anlatımınızla beraber bir çok fikir aklımda oluştu. Gerçekten çok başarılısınız tebrik ederim.

Avatar

Betül iri
[email protected]
Çok güzel bir yazı olmuş oldukça iyi. İstediğim bilgilerin hepsi var emeğinize sağlık çok beğendim

Avatar

Eylül Erdem
[email protected]
Kaliteli bir iş yeri web sitenizin olması müşteri potansiyelinizin artması ve web sitenizin rahat ve çok ziyaret edilebilmesi için olması gereken tüm özellikler bu yazıda verilmiş. Bunlara dikkat edip bunlara uygun bir web sitesi hazırlatılırsa amacınıza ulaşırsınız.

Avatar

Ahmet Tanyarar
[email protected]
İçerik sayesinde kaliteli bir internet sitesi nasıl olmalı çok sade ve anlaşılır bir şekilde anlatilmiş.

Avatar

Büşra
[email protected]
yazınız çok açıklayıcı ve net anlattığınız içeriğe yakışır kalitede diyebilirim :) kafa karıştırmadan sorularıma cevap buldum teşekkürler...

Avatar

Barış Geçmen
[email protected]
Kaliteli web sitelerinin ortak özellikleri ilgili son derece başarılı ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Talep Formu