SSL Sertifikası Nedir, SSL Sertifikası Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır? | 2021

SSL Sertifikası Nedir, SSL Sertifikası Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır? | 2021

Son dönemlerde birçok kişi, SSL sertifikası nedir sorusunu araştırmaktadır. Bir web sitesinin kimliği olarak da bilinen SSL sertifikası, dijital dünya da güvenli yuva katmanı olarak da adlandırılmaktadır. 25 Yıl önce kullanılmaya başlanan söz konusu bu sertifika, internet sitelerinin güvenliğini sağlamak amacıyla da tercih edilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda 5 yıllık bir süre ile satın alınan SSL sertifikası, Google arama motorunun aldığı özel bir karar ile artık 2 yıla düşürülmüştür. 2 Yılın sonunda herhangi bir yenileme işlemi yapılmazsa söz konusu sertifika da geçerliliğini yitirecektir. Peki SSL sertifikası nedir, ücretsiz kullanılır mı, ne işe yarar, nasıl alınır?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası, herhangi bir web sitesinin güvenliğini sağlayan ve özel olarak şifreli bağlantı oluşturan oldukça önemli bir unsurdur. Hemen hemen tüm web sitelerinde bulunan bu sertifika hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde de kullanılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra birden fazla web sitesine sahip olan işletmeler, çoklu SSL sertifikası kullanımı da yapabilmektedir. Ayrıca genişletilmiş doğrulama sertifikası, kuruluş doğrulama sertifikası, etki alanı doğrulama sertifikası, Wildcard SSL sertifikası, çok etki alanlı SSL sertifikası ve birleşik iletişim sertifikaları olmak üzere 6 farklı SSL sertifikası türü de bulunmaktadır.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası hem internet sitesinin hem de kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Söz konusu sertifika sayesinde aşağıda yer alan bilgiler de güvence altına alınmaktadır…

  • Kullanıcıların oturum açma bilgilerinin yanı sıra kredi ve banka hesap bilgileri de güvence altına alınmaktadır.
  • Kullanıcıların isimleri, soyisimleri, adresleri, mail bilgileri ve telefon numaraları saklanmakta ve siber saldırılardan korunmaktadır.
  • SSL Sertifikası sayesinde tıbbi kayıtlar, yasal belgeler, sözleşmeler, resimler, içerikler ve diğer tüm bilgiler de güvence altına alınmaktadır.

SSL Sertifikasının Açılımı Nedir?

SSL Sertifikası nedir sorusunun yanı sıra söz konusu sertifikanın açılımı da merak edilmektedir. SSL kelimesinin açılımı Secure Socket Layer olarak bilinmektedir. Söz konusu kelimenin Türkçe karşılığı ise Güvenli Yuva Katmanıdır.  

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası, son derece kolay ve pratik bir şekilde alınabilmektedir. Söz konusu sertifikayı satın alabilmek için Hosting şirketiniz ile görüşme yapabilir ve size uygun olan sertifika türünü satın alabilirsiniz. Satın alma işlemini tamamladıktan sonra kurulum adımlarını gerçekleştirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

SSL Sertifikası Olduğunu Nasıl Anlarız?

Herhangi bir web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını oldukça kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. SSL Sertifikasını anlayabilmek için söz konusu internet sitesinin URL adresine bakabilir ve URL adresinin yanında bulunan kilit alanını kontrol edebilirsiniz.

SSL Sertifikası SEO İçin Önemli Mi?

SSL Sertifikası SEO için son derece önemlidir. Özellikle “İzmir Web Tasarım” ve “Web Tasarım İzmir” örneklerinde olduğu gibi yerel SEO çalışmalarında SSL sertifikası mutlaka kullanılmalıdır.

“Web Tasarımı İzmir” ve “İzmir Web Tasarımı” örneklerinde olduğu gibi SSL sertifikası kullanılmadan yapılacak olan SEO çalışmaları ne yazık ki istenilen etkiyi verememektedir. Zira kullanıcılar, SSL sertifikası olmayan internet sitelerine girmekte tereddüt edebilmekte ve güvenlikten endişe duyabilmektedir.

SSL Sertifikası Alınmazsa Ne Olur?

SSL sertifikası satın alınmazsa, web siteniz ciddi bir ziyaretçi kaybına uğrayabilir ve siber saldırılardan da etkilenebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, kullanıcılarınızın bilgileri çalınabilir ve yasal olarak son derece önemli sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için SSL sertifikasını satın almalı ve kullanmalısınız. SSL sertifikası ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için SSL sertifikası nedir yazımızı okuyabilir ya da CEO yazılım isimli şirketimiz ile görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

SSL Kurulumu Ne Kadar Sürer?

Kullanıcılar, SSL sertifikası nedir sorusunun yanı sıra SSL kurulumunu da oldukça fazla merak etmektedir. SSL kurulumu, son derece kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Hızlı kurulum olarak yapılan bu işlem, server yoğunluğuna göre ortalama 10 dakika ile 45 dakika arasında sürebilmektedir.

E-Ticaret Sitelerinde SSL Sertifikası Kullanımı

SSL sertifikası nedir sorusunun yanı sıra SSL sertifikasının e-ticaretteki önemi de merak edilmektedir. Dünya genelindeki birçok e-ticaret sitesi, müşterilerini koruyabilmek için SSL sertifikası kullanmaktadır. Kullanılan SSL sertifikası sayesinde müşterilerin kredi kartı bilgileri de güvence altına alınmaktadır.

Kredi kartı bilgileri güvence altına alınan kullanıcılar ise, güvenle online alışveriş yapabilmekte ve ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca, SSL sertifikası kullanan e-ticaret siteleri de özel bir şifreleme tekniği sayesinde müşteri kart bilgilerini bankalara iletmekte ve ekstra güvenlik önlemini de sağlamaktadır.

CEO yazılım şirketi olarak bizlerde sizlere SSL sertifikası sunuyoruz. Hizmetlerimiz hakkında kapsamlı bilgi almak için 0 232 448 54 84 nolu telefon numarasını arayabilir ya da [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Ayrıca SSL sertifikası nedir, SSL sertifikası nedir ne işe yarar yazılarımızı da inceleyerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Avatar

Ceger
[email protected]
Ya şimdi öyle böyle diyorlar sonra herşeyi yapıyoruz ama bi bakıyoruzki öyle hemen dedikleri gibi işlem kolay olmuyor

Avatar

Selcen yağcıoğlu
[email protected]
Hocam ben ücretsiz hosting te site açtım ama ssl sertifikası alamadım.Acaba hosting ücretsiz olduğu içinmi?

Avatar

emrah korkmaz
[email protected]
SSL Sertifakası nedir,ne ile yarar,nasıl alınır gibi bi çok farklı konulara drğinmişsiniz faydalı bilgiler için teşekkürler.

Avatar

Yusuf Çetinkaya
[email protected]
İnternet sitelerinde güvenli bir ortam oluşturmak insanlar içinde gerçekçi bir unsur. Bu da SSL sertifikasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu denli bir hizmetle şifreler de korunurken insanlar güvenliğinden emin bir şekilde giriş yapmaktadır.

Avatar

Nur Lapkan
[email protected]
SSL sertifikası hepimizin karşılaştığı bir durum. Bir web sitesine bağlanmaya kalktığımızda güvenli bağlantı değil yazısı çıktığında genelde hepimizin araştırması sonucunda karşımıza bu konu çıkmıştır. Bu konuda çok güzel açıklamalar çok güzel bilgiler vermişsiniz. Sayenizde bu konuyuda öğrenmiş olduk.

Avatar

Ahmet kaya
[email protected]
SSL sertifikası hakkında şuana kadar gördüğüm en iyi açıklama en iyi bilgiler oldu bunlar gerçekten çok güzel memnun kaldım

Avatar

Kübra Andırın
[email protected]
Bu olay baya iyi bence çünkü hem güvenliği sağlıyor hem de işleri kolaylaştırıyor. Ayrıca SSL sertifikasını almak hiç zor değil çok kolay görünüyor.

Avatar

yardimciemir1
[email protected]
SSL nedir şimdi daha iyi anladım. Kendi sitem vardı ve ziyaretçi gelmiyordu demek ki sebebi buymuş teşekkürler.

Avatar

Özgür Başar
[email protected]
Konu hakkında ayrıntılı ve acıklayıcı bilgiler verilmiş kendilerine teşekkürler

Talep Formu