Responsive Tasarım Nedir, Faydaları Nelerdir?

Responsive Tasarım Nedir, Faydaları Nelerdir?

Responsive Tasarım Nedir, Faydaları Nelerdir?

Responsive tasarım, son dönemlerin en merak edilen konuları arasında yer alıyor. Dinamik web sitesi olarak da bilinen bu tasarımlar, her ekran boyutuna özel olarak oluşturuluyor. Kullanıcılar hem akıllı cep telefonlarından hem bilgisayarlarından hem de tabletlerinden bu siteleri kolaylıkla görüntüleyebiliyor.

Özellikle günümüzde yaygınlaşan mobil cihaz kullanımı sayesinde Responsive tasarım ismi verilen internet sitelerinin önemi de artmıştır. Ayrıca, söz konusu tasarımı oluşturabilmek için de ek bir kodlamaya gerek duyulmamaktadır. CSS ismi verilen ve tek HTML kullanılarak oluşturulan bu internet sitelerinin hızlarında da yavaşlama olmamaktadır.

Responsive Tasarımı Neden Tercih Etmeliyim?

Responsive tasarım, kullanıcı odaklı oluşturulan web sitelerine verilen isimdir. Söz konusu tasarım sayesinde kullanıcılar da farklı cihazlardan aynı görüntüyü elde edebilmekte ve sorunsuz bir şekilde web sitelerini ziyaret edebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Responsive ismi verilen bu tasarım, SEO açısından da oldukça önem teşkil etmektedir. Responsive tasarım ile yapılan internet siteleri, Google arama motorunda son derece kısa bir süre içerisinde İndex alabilmekte ve üst sıralara yükselebilmektedir.

Ayrıca, Responsive tasarımının yerel SEO çalışmalarına etkisi de oldukça fazladır. Örneğin “İzmir Yazılım” ya da “İzmir Yazılım Firmaları” olarak yapılan çalışmalar ile birlikte Responsive siteler, daha kolay bir şekilde üst sıralara çıkabilmektedir.

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir kısmı artık mobil cihazları tercih etmektedir. Bu sebepten ötürü kullanıcılarınızı memnun edebilmek ve potansiyel ziyaretçi sayınızı arttırabilmek için mutlaka Responsive tasarımı tercih etmelisiniz.
 

Peki Responsive Tasarım Avantajları Nelerdir?

Responsive tasarım avantajları ile oldukça fazla dikkat çekmektedir. İşte, dünya genelinde yaygın olan ve milyonca internet sitesinin tercih ettiği bu tasarımın öne çıkan tüm avantajları…


 1.Ekonomik Olarak Site Sahiplerini Rahatlatmaktadır

Geçtiğimiz yıllarda internet sitesi sahibi olan kişiler hem masaüstü bilgisayarlar için hem de mobil cihazlar için ayrı ayrı internet siteleri oluşturuyorlardı. Her iki cihaz için oluşturulan internet siteleri, ekonomik olarak da kullanıcıları epey zora sokuyordu.

Fakat, Responsive tasarım ile oluşturulan internet siteleri sayesinde artık birden fazla web sitesi oluşturma dönemi de kapanmış oldu. Kullanıcılar, sadece birkaç farklı kod satırı ile internet sitelerini Responsive tasarıma dönüştürebilmekte ve ekonomik olarak da rahatlayabilmektedir.

2. Responsive Tasarım: Dinamiklik Ön Planda

İnternet kullanıcıları, Responsive olarak yapılan web sitelerine her cihazdan kolaylıkla ulaşabilmektedir. Dinamik web siteleri olarak adlandırılan bu tasarımlar hem mobil cihazlar için hem bilgisayarlar için hem de tablet için özel olarak geliştirilmektedir. Hatta, son dönemlerde oluşturulan internet sitelerinin bazıları televizyon uyumlu da olabilmektedir.
3. Kullanıcı Deneyimi En Üst Düzeyde

Kullanıcılar, bazı internet sitelerine girdiklerinde ne yazık ki yazılarının tamamını görememekte veya cihazlarını çevirip yazıyı okuyabilmektedir. Son derece sıkıcı olan bu durum nedeniyle, kullanıcıların deneyimi de düşmektedir.

Ziyaretçi kaybına uğramak istemeyen kullanıcılar ise Responsive tasarımı tercih etmekte ve kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, söz konusu tasarıma sahip olan internet siteleri, ziyaretçi bakımından bir adım öne geçmekte ve Google arama motorunda kolaylıkla üst sıralara çıkabilmektedir.

4.     SEO İçin Son Derece Önemli

Responsive tasarım olarak oluşturulan internet siteleri, SEO konusunda rakiplerinden bir adım öne geçmektedir. Özellikle “İzmir Yazılım Firması”, “Web Tasarım İzmir” ve “İzmir Web Tasarım” örneklerinde olduğu gibi Yerel SEO açısından bu tasarımın önemi oldukça fazladır.

Ayrıca Google şirketi, 2015 yılından beri Responsive tasarımı sıralama faktörü olarak kabul etmektedir. Kısacası, söz konusu tasarıma sahip olan internet siteleri, Google arama motorunda kolaylıkla üst sıralara çıkabilmektedir.

Sizlerde Responsive tasarım ismi verilen dinamik internet siteleri yaptırmak istiyorsanız CEO yazılım şirketimize gelebilir ve gerekli desteği alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra 0 232 448 54 84 nolu telefon numarasını arayarak tasarım taleplerinizi bize iletebilirsiniz.
 

Responsive Tasarım Ölçüleri Nelerdir?

Responsive tasarım ölçüleri, kademelere göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat, genellikle kullanılan ölçüler ise şu şekildedir;

  • Dikey tabletlerde 768 – 991 px,
  • Yatay tabletler de ve mini laptoplar da 992 – 1199 px,
  • Notebook ve masaüstü bilgisayarlar da ise 1200 px üzerinde ölçüler kullanılmaktadır.

3 Kademeli tasarımlar da ise kullanılan ölçüler şu şekildedir;

  • Mobil cihazlarda 0 – 767 px,
  • Dikey tablet modellerinde 768 – 991 px,
  • Yatay tablet, notebook ve masaüstü bilgisayarlarda ise 992 px ölçüleri tercih edilmektedir.

Bootstrap CSS Nedir?

Bootstrap CSS, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilen ve açık kaynaklı bir yapıya sahip olan özel bir tasarım aracıdır. Kullanıcılar, bu tasarım aracını kullanarak Responsive web tasarım işlemlerini yapabilmektedir. Yapılan tasarım işlemi sayesinde web siteleri de hem mobil cihazlara hem bilgisayarlara hem de tabletlere uygun bir şekilde oluşturulabilmektedir.

CEO Yazılım şirketi olarak siz değerli müşterilerimize Responsive tasarım alanında da hizmet vermeye devam ediyoruz. Ayrıcalıklı fırsatlarımızdan yararlanmak ve dinamik web sitelerine sahip olabilmek için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Avatar

Ayşenur Gedik
[email protected]
Tüm araştırmaların, en ufak bilgi edeniminin bile öncelikle mobil cihazlardan yapıldığı bu zamanlarda asıl gerekliliğiniz buymuş meğer… Bu konuya ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim.

Avatar

Ayşenur Gedik
[email protected]
Tüm araştırmaların, en ufak bilgi edeniminin bile öncelikle mobil cihazlardan yapıldığı bu zamanlarda asıl gerekliliğiniz buymuş meğer… Bu konuya ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim.

Avatar

Bilge Eda Avan
[email protected]
Mobilde aynı içerikleri görüntüleme hakkımız olması mükemmel. Kendi blog sayfam için responsive tasarımlar kullanmak istiyorum. Kendi sitemizi kurarken en önemli şeyin tasarım olduğuna inanan birisi olarak bu bilgiler önümdeki engelleri kaldırmış oldu. Teşekkür ederim.

Avatar

Belgin Gökdemir
[email protected]
Özellikle telefondan girilebileceği fikri herkesin tercih sırasına koyması gerektiği fikrini uyandırıyor bende. Müşteri için hesaplı bir yazılım. Benimde tercihim Responsive Tasarımdan yana olacaktır. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Avatar

Eren Gür
[email protected]
Responsive tasarım sayesinde yalnızca bilgisayardan değil telefonlardan veya tabletlerden de girebileceğimi öğrenmek gerçekten sevindirdi çok teşekkür ediyorum bu bilgi için

Avatar

Barış Geçmen
[email protected]
Responsive tasarımın faydaları ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çokteşekkürler.

Avatar

Sefa Aygır
[email protected]
Daha Web Geliştiriciliğine Yeni Başladım ve Responsive , SEO Uyumunu Bu Yazıda Öğrendim Gerçekten Çok Yararlı ve Çok Güzel Bir Paylaşım olmuş tüm web geliştiricileri bakmalı.

Avatar

Eylül Erdem
[email protected]
Responsive tasarımlar günümüzde çok önemli . Hele ki tablet ve telefon kullanımının arttığını düşünürsek sitelerin bu şekilde tasarlanması ziyaretçilerinin önemli düzeyde artmasını sağlayacaktır.

Avatar

Eda Kaymal
[email protected]
Sürekli web tasarım ile ilgili konuları merak eden bir teknoloji sever ve içerik üreticisi olarak responsive tasarımın bir değer katacağını düşünüyorum. Ek olarak her zaman aynı cihazdan internet bağlantısı olmadığından mobilde aynı içerikleri sorunsuz görüntüleme fikri dikkate değer görünüyor.

Avatar

Selcen yağcıoğlu
[email protected]
Bir web geliştirici olarak verdiğiniz bilgileri çok faydalı buldum.Responsive tasarım kullanışlı bir yöntemtir.Ben back end geliştiriciyim fakat zaman zaman front end edede bakıyorum.Media query leri kullanmak zoruma gidiyor.O zaman bootstrap kullanmak daha işime geliyor.Fakat kesinlikle responsive çok kullanışlı ,mobil ve diğer cihazlara ayrı ayrı kod yazmayı ve karmaşıklığı önlüyor.Hem geliştirici için hem müşteri için hesaplı. Front end konusundaki tecrübeniz web sitenizden anlaşılıyor.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.İyi çalışmalar.

Avatar

emrah korkmaz
[email protected]
Responsive Tasarım ve faydalarıyla ilgili Güzel bilgiler edindik okuduk Ceozayılım şirketine teşekkür ederiz.

Avatar

Yardımcı Emir
[email protected]
Responsive tasarım olayını yeni öğrendim öncelikle bu bilgi için teşekkür ederim. Yardımcı emir'e yardımcı olduğunuz için ve ayrıca gerçekten ihtiyacımız olan bir şeydi. Bilgisayar dışında yapılamıyordu. Bundan sonra tek tercihim Responsive Tasarım.

Avatar

Feyza Güvenli
[email protected]
Bazı siteler mobil uyumlu tasarım olmadığı için telefondan girerken baya zorluyor insanı. Kendi sitem için de özellikle bahsettiğiniz responsive tasarımlar kullanmak istiyorum. Yazı için teşekkür ederim :)

Talep Formu