Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo ingilizce olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.
SEO'nun temel amacı açılımı itibariyle arama motoru optimizasyonu yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektedir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.
Seo, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Seo Nasıl Yapılır ? - Popülarite
Seo bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi seo uzmanları sayılırlar.
Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.
Google bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.
Bir sitenin popülaritesi açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

Seo Nasıl Yapılır ? - Doğallık
Doğallık seo çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsu etki yansıtılır.
Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm seo çalışmaları site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.
Sitedeki bir makalenin forumlarda, sosyal medyalarda, imleme sitelerinde gibi seoya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.
Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Avatar

Dilek YILDIRIMÇAKAR
[email protected]
Seo için anahtar kelimlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamışsınız. İçerik hazırlarken dikkat edilmesi geren her şeyi belirtmişsiniz.faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler.

Avatar

Feyza Güvenli
[email protected]
İnternet sitesi açmak istediğimde sürekli Seo ayarlarıyla alakalı şeyler çıkıyordu önüme bir türlü anlamıyordum ne olduğunu. Yazı sayesinde biraz daha kafama oturdu. Teşekkür ederim :)

Avatar

begüm
[email protected]
Öncelikle Search Engine Optimization (SEO) hakkında bu yararlı yazınız için teşekkür etmek istiyorum. Doğal seo almanın önemi çok açık bir şekilde ifade edilmiş. Doğal seo yapmaya çalışırken bunu yanlış bir yöntemle yaparsak sitemiz olumsuz etkileniyor ve aramalarda görünmüyoruz. Bu yazının herkese yol göstereceğini umuyorum.

Avatar

berkay
[email protected]
SEO Yaparken sitelerin her birinde aslında farklı algoritmalar kullanılıyor. Yani bir teknoloji sitesi ile bir yemek tarifleri sitesi aynı değil. Bir de doğal seo olmazsa arama motorları olayı anlayıp sitenizi tamamen engelleyebiliyor ve aramalarda çıkmıyorsunuz. Doğal seo almaya burda anlatıldığı gibi özen göstermelisiniz.

Talep Formu