SEO Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadardır?

SEO Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadardır?

SEO Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadardır?

SEO Uzmanı, son dönemlerin en merak edilen meslek gruplarından biridir. Arama motoru optimizasyonu uzmanı olarak da lanse edilen bu kişiler, bir web sitesinin sıralamasını doğrudan etkileyebilmektedir. Strateji, teknik ve beceri bakımından bilgi isteyen bu meslek grubunun iş olanakları ise oldukça fazladır.

Arama motoru optimizasyonu uzmanı olan kişiler hem kamusal sektör de hem de özel sektör de kolaylıkla ve pratik bir şekilde iş bulabilmektedir. Peki SEO uzmanı kimdir, ne iş yapar, maaşı ne kadardır? İşte, günümüzde oldukça fazla edilen bu soruların ayrıntılı ve kapsamlı yanıtları…

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, bir diğer bilinen adıyla arama motoru optimizasyonu uzmanı, herhangi bir web sitesinde çalışabilen ve o web sitesinin sıralamasını yükselten bir kişidir. Dünya çapında oldukça popüler olan ve maaşları da son derece yüksek olan bu mesleği yapabilmek için herhangi bir eğitim zorunluluğu da yoktur.

Kişiler, çeşitli akademiler tarafından verilen SEO uzmanlığı sertifikası alarak bu mesleği yapabilmektedir. Ayrıca söz konusu kişiler, sektörde edindikleri tecrübelere dayanarak kıdemlerini yükseltebilmekte ve elde ettikleri kıdemlere göre maaşlarını alabilmektedir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı olan kişiler, aşağıda yer alan işleri yapabilmekte ve web sitelerinin kalitelerini arttırabilmektedir;

 • SEO uzmanları, web sitelerinin sıralamalarını yükseltmek için çalışmalar yapmaktadır.
 • SEO uzmanları HTML, CSSS ve JavaScript başta olmak üzere bu programlama dillerini bilmekte ve gerekli durumlarda kod satırlarına müdahale edebilmektedir.
 • Bu kişiler, web sitelerinin arama motoru kayıtlarını da yapabilmektedir.
 • SEO uzmanlarının en önemli görevlerinden biri de hiç kuşkusuz rakip site analizidir. Söz konusu kişiler, rakip siteleri detaylı olarak inceleyebilmekte ve çalışmalarını da bu doğrultuda devam ettirebilmektedir.
 • Arama motoru optimizasyonu uzmanı olan kişiler, web sitesinin anlık ziyaretçi sayılarını arttırmakla yükümlüdür.
 • Tüm bunların yanı sıra SEO alanında güncel gelişmeleri takip eden bu kişiler, sektörün getirdiği yenilikleri web sitelerine uygulayabilmektedir.
 • Ayrıca, SEO uzmanları, içerik pazarlama ve geliştirme işlemleri de yapabilmektedir.

SEO Uzmanları Nerede İş Bulabilir?

SEO uzmanı olan kişiler, devlet dairelerinde iş bulabileceği gibi özel sektörde de iş bulabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra söz konusu meslek grubunda olan kişiler, danışmanlık şirketleri açabilmekte ve kendi işlerini de oldukça kolay bir şekilde yönetebilmektedir.  

SEO Uzmanlarının Maaşı Ne Kadar?

SEO uzmanı maaşı, edinilen tecrübeye ve şirkete göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat, ortalama SEO maaşı 5500 TL’ den başlamaktadır. Özel sektörde çalışan kişilerin maaşları ise iş koşullarına göre 20000 TL’ ye kadar yükselebilmektedir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Eğitim Şart Mı?

SEO uzmanı eğitimi, ülkemizde ne yazık ki bulunmamaktadır. Söz konusu mesleği yapmak isteyen kişilerin herhangi bir akademik kuruma giderek “SEO Sertifikası” alması yeterli olacaktır. SEO Sertifikası alan kişiler hem özel hem de kamusal alanda iş bulabilmekte ve geçimlerini sağlayabilmektedir.

SEO Uzmanları Yerel SEO Çalışması Yapar Mı?

SEO uzmanları hem yerel SEO hem de genel SEO çalışmaları yapabilmektedir. Fakat, SEO uzmanları tarafından yapılan yerel SEO çalışmalarının önemi ise oldukça fazladır. Örneğin “Web Tasarım İzmir” ve “İzmir Web Tasarımı” kelimelerinden yapılacak SEO çalışması sayesinde İzmir ilindeki potansiyel müşterilerinize kolaylıkla erişebilirsiniz.

“İzmir Web Tasarım” ve “Web Tasarımı İzmir” örneklerinde olduğu gibi yapılacak olan yerel SEO çalışmaları sayesinde şirketlerin marka değeri de artmaktadır. Dijitalleşen dünya da oldukça önemli bir yere sahi olan yerel SEO çalışmaları genellikle kafeteryalar, restoranlar, berberler, halı sahalar ve yerel marketler tarafından tercih edilmektedir.

Kimler SEO Uzmanı Olabilir?

SEO uzmanı olabilmek için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Aşağıda yer alan gereksinimleri karşılayan herkes bu mesleği kolaylıkla yapabilmekte ve mesleğin getirdiği çalışmaları da pratik bir şekilde uygulayabilmektedir.

 • SEO uzmanları, mutlaka yaratıcı ve stratejik bir düşünce yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Arama motoru optimizasyonu için sektörün getirdiği tüm yenilikleri takip etmelisiniz.
 • Oluşabilecek tüm problemlere anında müdahale etmeli ve profesyonel çözümler geliştirmelisiniz.
 • HTML, CSS ve JavaScript programlama dillerine hâkim olmalısınız.
 • Zamanı iyi yönetmeli ve tüm SEO eklentilerini de kullanabilmelisiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra temel SEO bilgilerine de sahip olmalısınız.

Yukarıda yer alan gereksinimleri karşılayan kişiler, SEO uzmanı olarak kolaylıkla iş bulabilmektedir. Sektörde iş bulabilmek için iş bulma sitelerini ziyaret edebilir ya da çeşitli forum siteleri ile sosyal medya sitelerinde reklam yaparak danışmanlık vermeye başlayabilirsiniz.

CEO Yazılım şirketi olarak, yılların getirdiği tecrübe ile hem genel hem de yerel SEO çalışmaları yapmaktayız. Profesyonel SEO çözümlerimiz sayesinde web sitenizin sıralaması yükselmekte ve marka değeriniz de kısa süre de artmaktadır. Çalışmalarımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak veya bizlere ulaşmak için 0 232 448 54 84 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.

SEO uzmanı kimdir, ne iş yapar, maaşları ne kadardır sorularını, siz değerli okuyucularımız için özel olarak yanıtladık. Sizlerde, hazırladığımız bu kapsamlı içeriği okuyabilir ve SEO uzmanlığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Avatar

Ali
[email protected]
Seo uzmanı bence ülkemize gelmeli

Avatar

yardimciemir1
[email protected]
Seo uzmanlığı nedir ve neler yapar hakkındaki bilgilendirici makale için teşekkürler. İnternet üzerinde çok sık karşılaştığım Seo kelimesinin de anlamını ve amacını öğrenmiş oldum.

Avatar

emrah korkmaz
[email protected]
SEO Uzmanlarının Tam olarak ne iş yaptıklarını,Maaşları ne kadar, Web siteleri gerçekten çok büyütüyor sıralamalarını büyütüyor çoğaltıyor mı diy merak etmiştim yazıyıı okuyınca merakımı giderdim güzel bir içerik olmuş.

Avatar

Yusuf Çetinkaya
[email protected]
Bir iş yapılırken o işte uzman olanlar tercih edilirler. Şirketler genel olarak bu gibi uzman işinde ehil çalışanları seçerler. SEO olanlar bu gibi uzman alanında ehil kişiler olduğu için tercih edilip maaşları da dolgundur.

Avatar

Nur Lapkan
[email protected]
Seo uzmanlığı konusunda çok güzel bilgiler olmuş. özellikle bu işi yapmak isteyenlerin neler yapması gerektiği Seo uzmanının ne kadar maaş alacağı nerelerde iş bulacağı konusunda aydınlatıcı bilgiler olmuş.

Avatar

Ahmet kaya
[email protected]
SEO uzmanı hakkında bu faydalı bilgileri hiçbir yerde bulamayız gerçekten çok iyi bilgiler vermişsiniz çok beğendim

Talep Formu